Obecny podatnik VAT, chcący otrzymać zwrot podatku VAT, musi złożyć zeznanie podatkowe zawierające wykaz podatku, który ma podlegać zwrotowi.Może się zdarzyć, że podatnik złoży zeznanie po terminie określonym przepisami prawa. W takiej sytuacji pojawia się pytanie o ustalenie terminu zwrotu podatku. W tym artykule sprawdzimy, czy istnieje możliwość zwrotu podatku VAT z zeznania złożonego po terminie!

Terminy składania deklaracji JPK_V7

W pierwszej kolejności zatrzymajmy się nad kwestią ustalenia terminów, w jakich podatnik ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe dla celów podatku VAT.

Standardowo podatnicy składają zeznanie podatkowe za okresy miesięczne do 25 dnia każdego miesiąca.

Możliwe jest także złożenie deklaracji kwartalnej do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kwartale.

Deklarację kwartalną składają:

  • mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową;
  • mali podatnicy, którzy nie wybrali metody kasowej (po uprzednim pisemnym zgłoszeniu naczelnikowi urzędu skarbowego);
  • podatnicy podlegają jednorazowemu podatkowi od dochodów z działalności gospodarczej, jeżeli wartość sprzedaży (w tym kwota podatku) tych podatników nie przekroczyła wyrażonej w złotych kwoty stanowiącej równowartość 4 000 000 euro w poprzednim roku podatkowym.

Na marginesie przypominamy, że małym podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT jest płatnik podatku GST:

  1. których wartość sprzedaży (z podatkiem) nie przekroczyła wyrażonej w złotych kwoty stanowiącej równowartość 1 200 000 EUR w poprzednim roku podatkowym;
  2. prowadzenie firmy maklerskiej, zarządzanie funduszami inwestycyjnymi, zarządzanie alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, pełnienie funkcji agenta, kontrahenta lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem prowizji, jeżeli wysokość prowizji lub innych form wynagrodzenia za świadczone usługi (łącznie z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych stanowiącej równowartość 45.000 euro.

Choć możliwość składania deklaracji kwartalnych jest korzystna, należy zauważyć, że istnieją standardy, które uniemożliwiają składanie deklaracji za okresy kwartalne.

Zgodnie z art. 99 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych możliwość złożenia zeznania kwartalnego nie przysługuje podatnikom:

  1. zarejestrowani przez naczelnika urzędu skarbowego jako czynni podatnicy VAT – przez okres 12 miesięcy, począwszy od miesiąca, w którym dokonano rejestracji lub
  2. które w danym kwartale lub czterech poprzednich kwartałach dostarczyły towary określone w załączniku nr 15 do ustawy, jeżeli łączna wartość tych dostaw pomniejszona o podatek nie przekroczyła w żadnym miesiącu tych okresów kwoty 50 000 zł, lub
  3. którzy dokonali w danym kwartale importu towarów na warunkach określonych w art. ust. 33a 1,
  4. jeżeli w danym kwartale zostanie stwierdzone, że wbrew obowiązkowi nie ma możliwości dokonania płatności przy użyciu instrumentu płatniczego w żadnym miejscu, w którym faktycznie jest wykonywana działalność gospodarcza, w szczególności w lokalu, poza lokalem lub w lokalu pojazd używany do świadczenia usług transportu pasażerskiego.

Przykład 1.

Mały podatnik, który nie stosuje metody kasowej, a jednocześnie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, może zdecydować się na złożenie zeznania kwartalnego dopiero po upływie 12 miesięcy od miesiąca, w którym dokonał rejestracji VAT.

Dodajmy jeszcze, że powyższe pojęcia mają charakter prawa materialnego. Oznacza to, że terminów tych – w odróżnieniu od terminów procesowych – nie można przywrócić.

W rezultacie podatnik, który nie dotrzyma terminu do złożenia zeznania podatkowego, nie może skorzystać z instytucji przywrócenia terminu, o którym mowa w art. 162 Ordynacji podatkowej.

Warto także pamiętać, że zgodnie z art. 54 § 1 Kodeksu karnego, podatnik, który uchylając się od płacenia podatków, nie ujawni właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania albo nie złoży oświadczenia, poddając w ten sposób podatek obniżeniu, podlega karze grzywny do do 720 stawek dziennych lub kary pozbawienia wolności albo obu kar.

Można jednak zabezpieczyć się przed powyższą odpowiedzialnością korzystając z „instytucji czynnego żalu”.

Ustawa o VAT przewiduje co do zasady dwa terminy na złożenie deklaracji:

  • za miesięczny okres rozliczeniowy – do 25 dnia następującego po każdym miesiącu;
  • za kwartalny okres rozliczeniowy – do 25 dnia następującego po kwartale.

Zwrot podatku VAT w zeznaniu złożonym po upływie ustawowego terminu zwrotu podatku dochodowego

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym przekracza kwotę podatku należnego, podatnik ma prawo pomniejszyć o tę różnicę kwotę podatku należnego za kolejne okresy, lub zwróć różnicę na czek bankowy.

Bazowy termin zwrotu określony jest w art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, gdzie norma prawna stanowi, że zwrot różnicy podatku następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia kalkulacji przez podatnika.

Jeżeli dokonane przez organ czynności wykażą legalność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaci należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej obowiązującej w przypadku odroczenia płatności podatku lub plan ratalny.

Obowiązujące przepisy stanowią zatem, że 60-dniowy termin zwrotu rozpoczyna się z chwilą złożenia przez podatnika wpłaty.

Decydujący jest zatem termin złożenia zeznania, a nie przewidziany w ustawie o VAT termin na złożenie zeznania.

Przykład 2.

Czynny podatnik VAT naliczający podatki za miesięczne okresy rozliczeniowe złożył deklarację JPK_V7 za maj 7 lipca. Ustawowy termin na złożenie zeznania za maj upływa 25 czerwca. W takim przypadku 60-dniowy termin na zwrot naliczonego podatku należy liczyć od dnia 7 lipca, czyli od dnia złożenia zaległej deklaracji podatkowej.

Datą wyznaczającą termin zwrotu podatku naliczonego jest dzień złożenia deklaracji zawierającej kwotę podlegającą zwrotowi. Nie ma w tym wypadku znaczenia, jaki termin na złożenie deklaracji za dany okres rozliczeniowy określają przepisy prawa.

Reasumując, podatnik ma obowiązek składać zeznania w ustawowych terminach, zatem termin złożenia zeznania zależy od długości okresu rozliczeniowego. Ustawowy termin na złożenie zeznania nie ma jednak znaczenia przy ustalaniu terminu zwrotu podatku naliczonego, gdyż rozpoczyna się on od dnia złożenia zeznania, nawet jeśli nastąpi to po terminie.