Jak zamknąć działalność gospodarczą w Polsce?

Podobnie jak rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga dopełnienia wielu formalności, również jej zakończenie obliguje przedsiębiorców do wywiązania się z konkretnych obowiązków. Warto wiedzieć, jak krok po kroku zamknąć firmę zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby uniknąć ewentualnych kłopotów.

Jak zlikwidować działalność gospodarczą krok po kroku?

Przedstawiamy zatem, jak dokonać likwidacji działalności gospodarczej w kilku najważniejszych krokach:

 1. Wypowiedzenie umów pracy zatrudnionym osobom.
 2. Sporządzenie wykazu składników majątku firmy.
 3. Złożenie wniosku o likwidację działalności gospodarczej do CEIDG.
 4. Wyrejestrowanie przedsiębiorstwa z ZUS.
 5. Wyrejestrowanie się z listy płatników VAT.
 6. Zlikwidowanie kasy fiskalnej.

Likwidacja działalności gospodarczej – jakich obowiązków należy dopełnić?

Przedsiębiorcy likwidujący działalność gospodarczą, bądź spółkę niebędącą osobowością prawną według przepisów muszą sporządzić wykaz składników majątku na dzień likwidacji lub na dzień wystąpienia wspólnika ze spółki. Obowiązek ten mają podatnicy prowadzący pełną księgowość a także prowadzący podatkowa księgę przychodów i rozchodów oraz osoby rozliczające się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego.

Przedsiębiorca likwidujący działalność gospodarczą, zobligowany jest do zakończenia prowadzonej dokumentacji oraz wypełnienie niezbędnych formalności związanych z jej wyrejestrowaniem w urzędach i instytucjach.

Podczas likwidacji działalności należy sporządzić także spisy dla celów:

PIT – spis z natury,
VAT – wykaz składników majątku oraz spis z natury.

Przedsiębiorcy muszą sporządzić spis z natury do celów PIT. Likwidacyjny spis z natury powinien zawierać wszystkie towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe, braki i odpady, które pozostają na stanie na dzień likwidacji działalności.

W tym spisie z natury ujmuje się dodatkowo towary obce, które na dzień sporządzania spisu znajdują się na stanie firmy. Wobec nich podaje się jedynie ilość i zaznacza, czyją są własnością, bez dokonywania wyceny.

Wpis do KPiR odnoszący się do spisu powinien stanowić ostatnią pozycję księgi i zostać wprowadzony w dacie likwidacji działalności gospodarczej.

Natomiast czynni podatnicy VAT powinni również sporządzić oddzielny spis z natury dla celów VAT, zwany również remanentem likwidacyjnym. Podstawą opodatkowania składników objętych remanentem dla celów VAT jest ich cena rynkowa.

Zwróć uwagę, że nawet pomimo likwidacji działalności gospodarczej, konieczne będzie dalsze przechowywanie większości dokumentów związanych z prowadzeniem firmy. Byłego przedsiębiorcę wciąż może objąć kontrolą fiskus i przedstawiciele innych instytucji. Terminy przechowywania zależą od konkretnego rodzaju dokumentów.

Proces likwidacji przedsiębiorstwa w Polsce może zająć dużo czasu i stać się problemem dla właścicieli. Korzystając z usług naszej firmy oszczędzają Państwo czas i pieniądze.

Zalety współpracy z PWK Group:

 • Proces likwidacji przedsiębiorstwa w całości podejmują fachowcy naszej firmy.
 • Naszym Klientom zapewniamy bezpieczeństwo zabiegu.
 • Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie i skutecznie rozwiązujemy jego problemy.
 • Od pięciu lat z sukcesem kompleksowo obsługujemy przedsiębiorców w Polsce.
 • Oferujemy konkurencyjne stawki na wszystkie rodzaje usług i gwarantujemy zwrot pieniędzy, jeśli nasze zobowiązania wobec Ciebie nie będą mogły zostać zrealizowane.
 • Oszczędzamy czas klientów i szybko przeprowadzamy procedurę likwidacyjną.
 • Zapewniamy wsparcie informacyjne na wszystkich etapach.

Nasza firma jest oficjalnie zarejestrowana w polskim KRS. Zamawiając u nas usługi otrzymujesz oficjalną umowę i paragony.

Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu – udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące prowadzenia likwidacja firmy i innych usług świadczonych przez nasze biuro rachunkowe z Warscawa.

Potrzebujesz pomocy?
Zostaw prośbę, a specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. Zawsze jesteśmy gotowi odpowiedzieć na wszelkie pytania i udzielić niezbędnej pomocy.
Prześlij swoją aplikację

Kilka powodów, dla których warto zamówić profesjonalne usługi księgowe w PWK

W ciągu kilkunastu lat istnienia nasza firma otrzymała wiele udanych przypadków współpracy z przedsiębiorcami chcącymi zalegalizować działalność gospodarczą w Polsce. Klienci nam ufają i zawsze uzyskują oczekiwane rezultaty.
icon 01
Gwarantowana jakość
Wieloletnie doświadczenie w rejestracji przedsiębiorstw pod klucz i świadczeniu profesjonalnych usług księgowych pozwala nam zagwarantować klientom wysoką jakość pracy, niezawodność, redukcję ryzyka i dotrzymanie terminów. Najlepszym tego dowodem są nasi stali klienci z różnych dziedzin biznesu.
icon 02
Oszczędność i wygoda
Korzystając z naszych usług oszczędzasz na wynagrodzeniu księgowego zatrudnionego na pełen etat. Outsourcing jest bardziej opłacalny i wygodny
icon 03
Indywidualne podejście
Zespół profesjonalistów PWK znajduje niestandardowe rozwiązania i wyjście z każdej sytuacji, stosując indywidualne podejście do każdego klienta
icon 04
Pomoc dla każdego biznesu
Nasi specjaliści wiedzą, jak pomóc nowemu przedsiębiorcy lub właścicielowi już dużego biznesu zwiększyć efektywność i poprawić jakość księgowości
icon

Nie znalazłeś odpowiedniej usługi?

Zostaw prośbę, a specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. Zawsze jesteśmy gotowi odpowiedzieć na wszelkie pytania i udzielić niezbędnej pomocy.

  Klikając przycisk „Prześlij”, wyrażasz zgodę na politykę przetwarzania danych osobowych