Od czasu wprowadzenia polskiego porządku w Polsce forma opodatkowania – ryczałt od dochodu rejestrowanego – stała się znacznie popularniejsza ze względu na niższe stawki podatku oraz stałą składkę na ubezpieczenie zdrowotne określoną w progach. Aby umożliwić większej liczbie przedsiębiorców przejście na płatność ryczałtową, rząd chce od 2024 r. zwiększyć limit płatności ryczałtowej. Jaki będzie jego rozmiar?

Maksymalna kwota ryczałtu wzrośnie o 50%

W parlamencie pojawił się projekt ustawy mający na celu uproszczenie rachunkowości, ograniczenie biurokracji i barier prawnych, zgodnie z którym rząd chce zwiększyć limit płatności ryczałtowych. Obecny limit wynosi 2 miliony euro i aby pozostać przy płatności ryczałtowej, próg ten nie może zostać przekroczony. Od 2024 r. próg ten powinien zostać podniesiony do 3 mln euro. Tym samym, jeśli wejdzie w życie ustawa umożliwiająca przejście na płatność ryczałtową od 2024 r., podatnik nie będzie mógł w 2023 r. osiągać dochodów przekraczających 3 mln euro.

Limit ryczałtu wyrażony jest w euro, zatem przelicza się go na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy. Zatem limit dla spółek kontynuujących działalność w 2023 roku wynosi 9 654 000 zł. Na rok 2024 nie jest jeszcze znana kwota przeliczona na polską walutę.

Czy chętnych na przejście na jeden podatek będzie więcej?

Zwiększenie limitu wyraźnie rozszerzy możliwości pozostania podatników o wyższych dochodach lub przejścia na płatność ryczałtową. Należy także podkreślić, że ryczałt jest formą opodatkowania znacznie łatwiejszą do uregulowania, a także korzystniejszą pod względem uproszczenia ustalania wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne, co w dalszym ciągu jest trudne dla podatników posiadających inne formy opodatkowania.

Czy te zmiany są dobre? – komentarz z uzasadnienia do projektu ustawy

Jak wskazuje sam ustawodawca w projekcie ustawy o ograniczaniu biurokracji i barier prawnych: „Wszelkie uproszczenie systemu podatkowego, polegające na przykład na tym, że korzystanie z prostszych form opodatkowania stanie się bardziej dostępne niż dotychczas, jest krokiem pożądanym i właściwym wobec podatników”. Ta inicjatywa legislacyjna ma na celu pobudzenie otwarcia firmy w Polsce i rozwoju biznesu.